+90 312 328 16 32

Sosyal Medyada Biz}

ISO BELGESİN`DE KAMPANYA

ISO BELGESİN`DE KISA SÜRELİĞİNE KAMPANYA 

SİZ DEĞERLİ MÜŞTERİLERİMİZE 

DETAYLI BİLGİ İÇİN BİZLERİ ARAYINIZ...?

Adres: Fidanlık Mahallesi Mithatpaşa Cad No:23 Kat: 8 Daire: 17 Çankaya / ANKARA Tel: 0 312 328 16 32 GSM: 0 532 131 55 58
UN BELGESİ

UN BELGESİ

un belgesi un belgelendirme un işareti un paketleme un belgesi nasıl alınır adr belgesi adr belgesi nasıl alınır adr sertifikası une belgesi Adr Veren Firma

Un Sertifikasyon Süreci

Un Belgesi 1 Ocak 2012 yılından itibaren,  yurtiçi,yurtdışı kara, demiryolu taşımacılığıyla  taşınan tüm tehlikeli maddeler  “UN” işaretliambalajlarda taşınması gereklidir. UN Belgesi İşareti, Ambalajın ve tasarımının United Nations Committee of Experts on the Transport of Dangerous Goods (UN) tarafından belirlenen şartname’ye uygun olarak test edilmiş olduğunu gösterir.

Un Belgesi

UN Belgesi Sertifikalı ya da UN Onaylı olarak nitelenen tüm ambalajlar, öncelikle bazı sıkı test prosedürlerinden geçmek zorundadır.Bu test prosedürleri, tehlikeli madde içeren ambalajların taşınma koşullarına dayanabilmesi amacıyla  kabul edilebilir  minimum tasarım standartlarına uygunluğunun belirlemesi amacıyla oluşturulmuştur.

Tasarım gerekleri, ambalajın sağlamlığını kontrol eden testlerle belirlenmiştir. Testler, Ambalaj Grubuna göre değişiklik gösterir.Testlerin amacı, Paket Gruplarındaki ürünlerin tasarım performansını gösterir. Amaç tehlikeli madde taşıyan ambalajın   dolu ve kapalı şekilde  sevkiyat yapılması durumunda  aynı performansı sürdürmesini sağlayan bir tasarım oluşturabilmektir.UN Belgesi  sertifikasyonu için yapılacak olan testler  tüm taşıma yolları  için aynı değildir

Un Belgesi

Un Belgesi

Un Belgesi Paketler (Ambalajlar), sevkiyat koşullarına göre test edilir ve bu koşullara göre 4 ana test çeşidi vardır. Bu testler genelde düşürme testi,istifleme testi, sızdırmazlık testi ve hidrostatik testleridir.  Bu testlerden her biri, test edilen ambalajla ilgili paketleme grubunun ihtiyacına uygun olmasını sağlamak için belirlenmiş testlerdir.

Bu testler, yasal olarak tehlikeli madde taşımak  için imal edilen ambalajın , UN Belgesi sertifikası vermeye yetkili resmi ve bağımsız laboratuarlar tarafından yürütülmesi gereken kapsamlı bir süreçtir.

UN Belgesi” homoglasyonunu için yetkilendirilmiş olan İtalyan  firmasının Türkiye temsilciliğini yürütmektedir. ADR/RID ve IMDG homoglasyonları için testleri yapmakta ve belgelendirmektedir.

UN BELGESİ - DÜŞME TESTİ ( TÜM AMBALAJLAR İÇİN)

GENEL : Düşme testi tüm ambalaj tasarımlarının yeterliliği için yapılmalıdır. Düz düsürmeler haricinde agırlık merkezi çarpısma noktasının dikey olarak üzerinde olmalıdır.

Herhangi bir düsürme testi için birden fazla ayar mümkün oldugunda ambalajın bozulma ihtimalinin en yüksek olacagı ayar kullanılmalıdır. Bu örnekler daha önce istifleme testinde ve hidrostatik basınç testleri için kullanılmış olabilir.

Düsürme yüksekligi:

Katılar ve sıvılar için, test tasınacak katı veya sıvılar ile veya temel olarak aynı fiziki özellikler sahip diger maddeler ile gerçekleştirilmişse:

Ambalaj Grubu I Ambalaj Grubu II Ambalaj Grubu III

1.8 m 1.2 m 0.8 m

Sıvılar için, test su ile gerçekleştirilmişse:

(a) tasınacak maddenin nispi yogunlugu 1.2 yi asmadıgında

Ambalaj Grubu I Ambalaj Grubu II Ambalaj Grubu III

1.8 m 1.2 m 0.8 m

(b) tasınacak maddenin nispi yogunlugu 1.2’yi astıgında, düsürme yüksekligi tasınacak maddenin nispi yogunlugu (d)’ye göre ilk basamak yuvarlanmak kaydıyla asagıdaki gibi hesaplanır:

Ambalaj Grubu I Ambalaj Grubu II Ambalaj Grubu III

d x 1.5 (m) d x 1.0 (m) d x 0.67 (m)

(c) 23ºC sıcaklıkta 200 mm2/s (ISO Standardı 2431:1993 e göre 6 mm çapında jet deligine sahip ISO akıs kabının 30 saniye akıs zamanına karsılık gelmektedir) viskoziteye sahip maddelerin tasınması için planlanan 6.1.3.1 (a) (ii)ye göre RID/ADR sembolü ile isaretli ince cidarlı metal ambalaj

İSTİFLEME TESTİ TORBALAR DIŞINDAKİ TÜM AMBALAJLAR İÇİN

RID/ADR” sembolü ile isaretli olan torba ve diger yıgın olmayan kompozit ambalajlar (cam, porselen veya sert çömlek) haricindeki tüm ambalaj tasarım tipleri istifleme testine tabi tutulmalıdır.

Un Belgesi Test metodu: Test numunesi tasıma esnasında üzerine konulacak benzer ambalajların toplam agırlıgına esdeger bir kuvvetin üst yüzeyine uygulanmasına tabi tutulmalıdır; test numunesi içerigi tasınacaklardan farklı bir nispi yogunluga sahip oldugunda kuvvet ikincisine göre hesaplanmalıdır. Test numunesi dahil istiflemenin minimum yüksekligi 3 metre olmalıdır.Testin süresi 24 saat olmalıdır, sıvı tasıması düsünülen plastik kaplar, bidonlar ve kompozit ambalajlar 6HH1 ve 6HH2 40º’den daha az olmayan bir sıcaklıkta 28 gün süre ile istifleme testine tabi tutulmalıdır.

UN BELGESİ - SIZDIRMAZLIK TESTİ (TÜM SIVI PAKETLEMELER İÇİN)

Sızdırmazlık testi sıvı tasıması düsünülen tüm ambalaj tasarım tipleri için gerçeklestirilmelidir. bununla birlikte bu test asagıda belirtilenler için gerekli degildir.

– kombine ambalajların iç ambalajları.

– 6.1.3.1 (a) (ii)ye göre RID/ADR sembolü ile isaretli kompozit ambalajların (cam,porselen veya sert çömlek) iç kapları

– 23ºC sıcaklıkta 200 mm2/s viskozite degerini asan maddeleri tasımak için planlanan ve 6.1.3.1 (a) (ii)

ye göre RID/ADR sembolü ile isaretli ince cidarlı metal ambalajlar.

Un Belgesi

Uygulanacak test metodu ve basıncı: kapaklar dahil ambalajlar içten basınç uygulanırken 5 dakika süre ile su altında tutulur, metot test sonuçlarını etkilememelidir. Uygulanacak hava basıncı (gösterge) asagıdaki degerler olmalıdır

Ambalaj Grubu I

30 kPa (0.3 bar) degerinden az degil

Ambalaj Grubu II

20 kPa (0.2 bar) degerinden az degil

Ambalaj Grubu III

20 kPa (0.2 bar)degerinden az degil

UN BELGESİ - HİDROLİK BASINÇ TESTİ TÜM SIVI PAKET LEMELER İÇİN

Test edilecek ambalajlar :

İç basınç (hidrolik) testi sıvı içermesi düsünülen tüm metal, plastik ve kompozit ambalaj tasarım tipleri için gerçeklestirilmelidir. Bu test asagıda belirtilenler için gereklidir.

– kombine ambalajların iç ambalajları.

– 6.1.3.1 (a) (ii) ye göre RID/ADR sembolü ile isaretli kompozit ambalajların (cam, porselen veya sert çömlek) iç kapları;

– 23ºC sıcaklıkta 200 mm2/s viskozite degerini asan maddeleri tasımak için planlanan ve 6.1.3.1 (a) (ii)ye göre RID/ADR sembolü ile isaretli ince cidarlı metalambalajlar.

UN belgesi

Uygulanacak test metodu ve basıncı:

Kapaklar dahil metal ambalajlar ve kompozit ambalajlar (cam, porselen veya sert çömlek) 5 dakika süre ile test basıncına tabi tutulmalıdır. Kapaklar dahil plastik ambalajlar ve kompozit ambalajlar (plastik malzeme) 30 dakika süre ile test basıncına tabi tutulmalıdır.Ambalajların desteklenme biçimi testi geçersiz kılmamalıdır. Test basıncı sürekli ve her tarafta esit olarak uygulanmalıdır; test süresi boyunca sabit tutulmalıdır. Asagıdaki metotlardan birinde belirtildigi sekilde uygulanan hidrolik basınç (gösterge).

(a) 1.5 emniyet faktörü ile çarpılan 55ºC deki ambalajda ölçülen toplam gösterge basıncından az olmamalıdır (örnegin, doldurulan sıvının buhar basıncı ve hava veya diger bir asal gazın kısmi basıncı eksi 100 kPa); bu toplam gösterge basıncı 15ºC doldurma sıcaklıgı olmalıdır;veya

(b) tasınacak sıvının 50ºC deki buhar basıncı, eksi 100 kPa degerinin 1.75 katından daha az olmamalıdır fakat bu deger minimum test basıncı 100 kPa’dan az olmamalıdır;veya

(c) tasınacak sıvının 55ºC deki buhar basıncı, eksi 100 kPa degerinin 1.5 katından daha az olmamalıdır fakat bu deger minimum test basıncı 100 kPa’dan az olmamalıdır

13 Aralık 2015
952 kez görüntülendi
REFERANSLAR